Odpowiedź na to pytanie może okazać się zaskakująca, mając na uwadze krążące chociażby w Internecie mity dotyczące nagrywania rozmów. W przypadku sporu z pracodawcą sąd dopuści w zasadzie każdy rodzaj nagrania – bowiem w sprawach tych nie obowiązuje zasada „owoców zatrutego drzewa” – tak, jak ma to miejsce w sprawach karnych. W sprawach z zakresu prawa pracy, tzw. sprawach pracowniczych możemy posłużyć się dowodem w postaci nagranej rozmowy i przedstawić ten dowód w sądzie. Nagranie takie będzie mogło zostać uwzględnione w materiale dowodowym i stanowić podstawę rozstrzygnięcia. Dopuszczalność posługiwania się nagraniami rozmów w sprawach z zakresu prawa pracy wynika z praktyki sądowej oraz orzecznictwa. Jeżeli nagranie w sposób wyraźny ukazuje naruszenie praw pracownika przez pracodawcę, zostanie przez sąd potraktowane przychylnie i stanie się podstawą wydania wyroku.
Oczywistym jest, iż ujawnione nagranie może zostać ocenione negatywnie przez przełożonego, czy też współpracowników – niemniej jednak stanowi to kwestię związaną raczej z ewentualnym zarzutem naruszenia dóbr osobistych, czy też utraty zaufania do pracownika, a nie z faktem legalności nagrywania rozmów.Co więcej, jeżeli nagrana została rozmowa, w której pracownik uczestniczy w sposób czynny – należy uznać, że nie dopuszcza się on czynu sprzecznego z obowiązującym prawem.
Niekiedy zdarza się, że nagrana przez pracownika rozmowa z pracodawcą, stanowi jedyny dowód w sprawie o mobbing, czy też w innej sprawie pracowniczej (niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę, brak zapłaty wynagrodzenia, dyskryminacja pracownika, nierównie traktowanie pracownika itp.). W sprawach o charakterze pracowniczym ciężko o dowód z przesłuchania świadków (współpracowników), którzy często obawiają się o swoją przyszłość w miejscu pracy, czy też konsekwencje ze strony pracodawców i przełożonych. Nagrywanie rozmów prowadzonych ze współpracownikami, pracodawcą, czy też przełożonymi nie stanowi działań niezgodnych z prawem, a często jest jedyną możliwością dochodzenia praw przed sądem – co przekłada się na stwierdzenie, iż nagranie, w trakcie którego pracodawca dopuszcza się łamania przepisów prawa staje się doskonałym dowodem w sprawie sądowej – bowiem w jaki inny sposób pracownik ma wykazać niewłaściwe zachowanie pracodawcy?
Jeżeli znalazłeś/aś się w podobnej w sytuacji, bądź nosisz się z zamiarem zainicjowania postępowania przeciwko pracodawcy skontaktuj się z Kancelarią. Nasi pracownicy udzielą informacji oraz zaproponują dogodny termin spotkania celem omówienia szczegółów sprawy. Nasza Kancelaria świadczy profesjonalne usługi w zakresie pomocy w sporach z pracodawcą, jak i w kwestiach związanych z dopuszczalnością zakwalifikowania nagrania jako dowodu w sprawie.
apl. adw. Eliza Alama-Kępska