Alimenty na dziecko, alimenty dla małżonka

Prawnik w sprawie o alimenty

Jeśli jesteś samotnym rodzicem, niezależnie od tego, czy jesteś po rozwodzie, czy też masz dziecko z nieformalnego związku, z pewnością wiesz, że przysługują Ci od drugiego rodzica alimenty. Prawnik od alimentów Łódź pomoże Ci uregulować sprawy alimentacyjne, podwyższyć alimenty lub je ustalić „od zera”. Moja kancelaria Łódź zajmuje się również sprawami o obniżenie alimentów, uchylenie oraz stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

  • Alimenty na dziecko
  • Alimenty od małżonka
  • Alimenty przy rozwodzie bez orzekania o winie
  • Podwyższnie alimentów
  • Obniżenie alimentów
  • Uchylenie alimentów
  • Stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego
  • Alimenty przy pensji minimalnej
  • Uporczywe uchylanie się od alimentów

Często zadawane pytania (FAQ)

Kiedy mogę żądać alimentów od byłego małżonka dla siebie?

Jeśli rozwód orzeczono z wyłącznej winy drugiego małżonka, alimenty należą się, jeśli rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji małżonka niewinnego. W braku wyłącznej winy w rozwodzie  alimentów można żądać, jeśli małżonek znajduje się w niedostatku.

Co mogę zrobić, jeśli rodzic nie płaci alimentów?

Jeśli alimenty nie zostały ustalone sądownie, w pierwszej kolejności trzeba uzyskać wyrok. Jeśli rodzic mimo to nie płaci, pozostaje egzekucja komornicza alimentów Łódź lub skierowanie sprawy na drogę sądową (uporczywa niealimentacja).

Czy mogę uzyskać alimenty od dziadków dziecka?

Gdy nie ma osoby zobowiązanej albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi alimentacyjnemu – lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami – można pozwać o alimenty osoby zobowiązane w dalszej kolejności do utrzymania dziecka, czyli np. dziadków.

Kiedy rodzic może nie płacić alimenetów?

Są to rzadkie sytuacje. Rodzic musi udowodnić, że nie jest w stanie sam zaspokoić swoich absolutnie podstawowych potrzeb i że nie wynika to z jego winy (sąd ocenia bowiem przede wszystkim możliwości majątkowe). Alimenty nie należą się również pełnoletniemu dziecku, które jest w stanie bez problemu utrzymać się samodzielnie i zaspokoić wszystkie swoje potrzeby. 

Kiedy mogę podwyższyć alimenty?

Alimenty można podwyższyć przede wszystkim w sytuacji, gdy wzrosną uzasadnione potrzeby dziecka, a rodzic zobowiązany do zapłaty ma odpowiednie możliwości majątkowe. W niektórych przypadkach samo polepszenie sytuacji majątkowej zobowiązanego może być przesłanką do podwyższenia alimentów.

Co mówią moi klienci?

Duża elastyczność i przyjazny czas realizacji. Wszystkie rozwiązania zostały dostosowane do specyfiki pracy mojej firmy. Pani Mecenas zaproponowała mi takie działania, które pozwoliły mi spełnić wszystkie wymogi RODO bez nadmiernych formalności. 

Monika P.

architekt

Jestem bardzo zadowolona ze współpracy, pani mecenas bardzo rzeczowa, szybko udało mi się załatwić sprawę. Na dodatek nie musiałam się przejmować formalnościami, wszystko załatwili za mnie. Bardzo polecam.

Katarzyna J.G.

klient indywidualny

Rzetelna obsługa prawna. Indywidualne potrzeby naszej firmy zawsze są na pierwszym miejscu. Zawsze mam pewność, że moja sprawa zostanie załatwiona od początku do końca, a problem wszechstronnie rozważony.

Magdalena P.

deweloper

Rozmowa bardzo jasna i konkretna, widoczna znajomość zgłaszanego tematu. Miła rozmowa, przyjazny termin realizacji. Zdecydowanie polecam.

Zdzisław B.

klient indywidualny

Zdecydowanie polecam. Profesjonalne podejście, duże zaangażowanie i chęć jak najszybszego rozwiązania sprawy. Po pierwszym kontakcie zdecydowałam się na stałą współpracę z kancelarią.

Natalia R.

szkoła języków obcych

Chcesz dowiedzieć się więcej? 
Nic prostszego

Skontaktuj się z kancelarią telefonicznie lub przez formularz

Ostatnio na blogu

Brak zapłaty za wykonaną pracę, niewywiązanie się z obowiązku wykonania zlecenia, które zostało uprzednio opłacone, […]
postępowanie spadkowe łódź
Gdy przychodzi do uporządkowania spraw związanych ze spadkiem, często okazuje się, że jest to bardziej […]
tłumaczenia prawne łódź
W toku postępowania niejednokrotnie okazuje się, że dokumenty niezbędne do dowiedzenia racji strony dostępne są […]
Call Now Button