Podział majątku po rozwodzie
Dział majątku wspólnego
Po rozwodzie zazwyczaj byłych małżonków nadal łączy wspólny majątek – nieruchomość (dom, mieszkanie), samochody, czy różnego rodzaju ruchomości. Radca prawny Łódź pomoże Ci zająć się sprawą o dział majątku, zniesienie współwłasności czy ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym.
Często zadawane pytania (FAQ)
Majątek dzielić można po ustaniu wspólnoty majątkowej. Co do zasady dzieje się to po orzeczeniu rozwodu, jednakże małżonkowie mogą ustanowić rozdzielność majątkową Łódź (tzw. intercyza) jeszcze w trakcie trwania małżeństwa – lub też może o niej orzec sąd w odrębnym postępowaniu. Właściwy sąd rejonowy może nawet ustanowić rozdzielność majątkową z datą wsteczną.
Tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy przemawiają za tym zasady współżycia społecznego. Co do zasady udziały małżonków we wspólnym majątku są równe. Możliwe jest natomiast rozliczenie nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny.
Dorobkiem każdego z małżonków jest wzrost wartości jego majątku po zawarciu umowy majątkowej (tzw. intercyzy). Małżonek, którego dorobek jest mniejszy niż dorobek drugiego małżonka, może żądać wyrównania dorobków przez zapłatę lub przeniesienie prawa.
Zasadą jest objęcie majątku obojga małżonków wspólnością. Art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje jednak od tej zasady wyjątki, stanowiąc, że do majątku osobistego każdego z małżonków należą między innymi przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej lub przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił), służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków czy nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
W takim wypadku nieruchomość nie wchodzi do wspólnoty majątkowej, a jest przedmiotem „zwykłej” współwłasności. W takim przypadku zamiast sprawy o dział majątku należy przeprowadzić postępowanie o zniesienie współwłasności.
Co mówią moi klienci?
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Nic prostszego
Skontaktuj się z kancelarią telefonicznie lub przez formularz