Sprawy o zachowek

Sprawy o zapłatę zachowku

Jeśli spadkodawca za życia rozdał swój majątek w formie darowizn, lub wskazał w testamencie tylko niektórych (albo żadnych) spadkobierców ustawowych, to pozostałym spadkobiercom może przysługiwać roszczenie o zapłatę zachowku – czyli równowartości 1/2 lub 1/3 tego, co odziedziczyliby po zmarłym, gdyby nie doszło do sporządzenia testamentu lub wykonania darowizny.

  • Zapłata zachowku
  • Zachowek czy zachówek?
  • Wysokość zachowku
  • Przedawnienie zachowku
  • Zwolnienie z zapłaty zachowku
  • Umowa dożywocia a zachowek

Często zadawane pytania (FAQ)

Kiedy przysługuje mi zachowek?

Zachowek przysługuje spadkobiercy ustawowemu, jeśli nie otrzymał równowartości 1/2 (lub 2/3, jeśli jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy) należnych mu aktywów ze spadku zgodnie z porządkiem ustawowym. Roszczenie o zapłatę zachowku przysługuje zarówno przeciwko spadkobiercy testamentowemu, jak i osobom obdarowanym przez spadkodawcę. 

Jak wyliczyć wysokość zachowku?

Przede wszystkim, konieczna jest informacja o stanie czynnym spadku. Czasem niezbędne okazuje się zaangażowanie biegłego lub sporządzenie spisu inwentarza. Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.

Które darowizny podlegają rozliczeniu w ramach zachowku?

Łatwiej jest wskazać wyjątki od zasady zaliczania darowizn do spadku: wyłącza się drobne darowizny zwyczajowe oraz, w przypadku darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku, dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty licząc wstecz od otwarcia spadku. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych (chyba że darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego). Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.

Czy roszczenie o zapłatę zachowku jest dziedziczne?

Co do zasady, roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy.

Co mówią moi klienci?

Duża elastyczność i przyjazny czas realizacji. Wszystkie rozwiązania zostały dostosowane do specyfiki pracy mojej firmy. Pani Mecenas zaproponowała mi takie działania, które pozwoliły mi spełnić wszystkie wymogi RODO bez nadmiernych formalności. 

Monika P.

architekt

Jestem bardzo zadowolona ze współpracy, pani mecenas bardzo rzeczowa, szybko udało mi się załatwić sprawę. Na dodatek nie musiałam się przejmować formalnościami, wszystko załatwili za mnie. Bardzo polecam.

Katarzyna J.G.

klient indywidualny

Rzetelna obsługa prawna. Indywidualne potrzeby naszej firmy zawsze są na pierwszym miejscu. Zawsze mam pewność, że moja sprawa zostanie załatwiona od początku do końca, a problem wszechstronnie rozważony.

Magdalena P.

deweloper

Rozmowa bardzo jasna i konkretna, widoczna znajomość zgłaszanego tematu. Miła rozmowa, przyjazny termin realizacji. Zdecydowanie polecam.

Zdzisław B.

klient indywidualny

Zdecydowanie polecam. Profesjonalne podejście, duże zaangażowanie i chęć jak najszybszego rozwiązania sprawy. Po pierwszym kontakcie zdecydowałam się na stałą współpracę z kancelarią.

Natalia R.

szkoła języków obcych

Chcesz dowiedzieć się więcej? 
Nic prostszego

Skontaktuj się z kancelarią telefonicznie lub przez formularz

Ostatnio na blogu

Odpowiedź na to pytanie może okazać się zaskakująca, mając na uwadze krążące chociażby w Internecie […]
Zgodnie z obowiązującą w przepisach prawa zasadą swobody umów, możemy skorzystać z dowolnego sposobu określenia, […]
Kwestia dotycząca majątkowych ustrojów małżeńskich ma charakter wielowątkowy. W pierwszej kolejności należy wskazać, iż system […]
Call Now Button